okna4

Proces wymiany starych okien – zachcianka czy raczej konieczne działanie?

Absolutnie nikogo nie trzeba będzie jakoś szczególnie przekonywać o tym, jak bardzo ważną rolę mogą odgrywać okna we wszystkich domach. Nie tylko stanowią one źródło światła, ale będą też chronić nas przed utratą ciepła i zapewniają zorganizowany w prawidłowy sposób obieg powietrza. Okna mają również za zadanie zabezpieczyć przed wiatrem i wilgocią. W przypadku kiedy przestają spełniać swoje funkcje, zaczynamy to dotkliwie odczuwać.

Większość produkowanych obecnie okiennych rozwiązań może odznaczać się wysoką trwałością, co będzie dotyczyło zarówno wyrobów z drewna, PCV, ale również aluminiowych. Nie każda usterka okna wiąże się więc z koniecznością jego wymiany, zwłaszcza jeżeli okno będzie sobie liczyło zaledwie kilka lat. Co więcej – większość problemów da się usunąć bez konieczności inwestycji w kupno nowych okien. W wielu przypadkach zwykła, najprostsza wymiana uszczelki załatwia kłopot przeciekania okna czy zbyt wysokich ubytków ciepła. Uszkodzenia ramy i szyb (np. wskutek włamania, wypadku) również na ogół możemy wyeliminować.
Sygnałem, który wskazuje na konieczność rozważenia wymiany okien na nowe, może być ich wypaczenie. Jeśli okno nie przylega ściśle do ramy, dodatkowe uszczelnienie będzie tylko w pewnym zakresie skuteczne. Ten kłopot dotyczy głównie wyrobów z PCV, które mają już kilkanaście lat. Wiele osób decyduje się na wymianę okien ze względów akustycznych, zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, często inwestując w okna aluminiowe. Rozwiązania z zakresu stolarki okiennej w domach, które znajdowały zastosowanie kilka dziesięcioleci temu, po upłynięciu pewnego czasu musi zostać wymieniona – przez wzgląd na obecność kwestii związanych z estetyką, ekonomicznych i praktycznych. O ile wykonanie renowacji w budynkach zabytkowych jest działaniem sensownym, w innego typu wypadkach najprościej mówiąc jest opcją kompletnie nieopłacalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>